Wynajem mieszkania – na co zwracać uwagę

Wynajem mieszkania nie jest sprawą – jak by się mogło wydawać – prostą. Znaleźć kilka ogłoszeń, które będą odpowiadały lokalizacją i ceną – to jedno. Drugą sprawą jest wybranie z tej jednej, konkretnej oferty tak, aby później tego nie żałować.

Wynajmowałem przez wiele lat wiele mieszkań, nie tylko w Bydgoszczy. Człowiek uczy się najlepiej na własnych błędach, więc przy kolejnym wynajmie sprawdzałem dokładnie te rzeczy, które przeszkadzały mi w poprzednim.

plastikowe, szczelne okna – Nie ma, zwłaszcza zimną nic gorszego niż zawiewające mroźne powietrze. Nieszczelne okna spowodują ogólny spadek temperatury w domu i bezpośrednio zwiększą wydatki na ogrzewanie.

solidne lub podwójne drzwi – Tu chyba nie muszę nikogo przekonywać. Solidne drzwi stanowią nie tylko prewencyjny środek przed włamaniem ale i spełniają podobny warunek jak w przypadku okien – izolacja cieplna.

podgrzewanie wody – Nie ma nic bardziej irytującego (no, może poza brakiem kawy) z rana niż czekanie na ciepłą wodę. A to dlatego, że jeszcze się nie nagrzała albo współlokator wstał wcześniej i już ciepłą wodę zużył. Odradzam bojlery. Ciepła woda powinna lecieć zaraz po odkręceniu kranu i to w takiej ilości, jaką sobie zażyczymy. Warto tu pamiętać, że za tą ilość trzeba będzie zapłacić.

ilość wynajmujących – O ile wynajem mieszkania z dziewczyną czy żoną (swoją) nie jest uciążliwy, o tyle zgraja współlokatorów już może dać się we znaki. Dobrym pomysłem jest jeśli wynajmujemy mieszkanie 3 pokojowe i taka też jest łączna liczba wynajmujących. W małej grupie łatwiej się dogadać (czyt. pójść na kompromisy) i mniejsza będzie kolejka rano do łazienki czy w kuchni podczas robienia obiadu.

odległość od przystanków – To akurat może ułatwić lub paskudnie utrudnić życie. Mieszkania blisko węzłów komunikacyjnych będą droższe, ale łatwiej i szybciej będzie dostać się w wybrane miejsce. Dotyczy to zwłaszcza noszenia zakupów oraz poty zimowej, kiedy to nie zawsze chodniki są odśnieżone, a do przejścia jest spory kawałek.

dostęp do internetu i tv – Bez TV mogę się obejść. Na prawdę – wolę radio. Szybki internet to już rzecz obowiązkowa. Wynajmując mieszkanie należy sprawdzić jacy dostawcy TV oraz internetu mają już swoje okablowanie i jakie ceny mają w ofercie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.