Allegro.pl – dla miłościwie nam kupujących

Allegro.pl - dla miłościwie nam kupujących
Allegro.pl - dla miłościwie nam kupujących
Allegro.pl – dla miłościwie nam kupujących

Z allegro.pl korzysta bardzo wielu ludzi. Zakupy na tym portalu są gwarancją bezpieczeństwa dla kupujących, którzy – dzięki obowiązującemu prawu, a przede wszystkim regulaminowi Allegro – mogą czuć się komfortowo i pewnie, że nie zostaną oszukani.

I w tym miejscu zaczynają się problemy dla sprzedających.

Allegro traktuje kupujących jak święte krowy.

Komentarze:
Kupujący na allegro może wystawić komentarz jaki mu się podoba. Z jawnie krzywdzącym i psującym nieraz latami wypracowaną markę Sprzedawcy negatywem włącznie.
Towar wysłany w terminie, zaraz po wpłacie, kupujący otrzymał go po 2 dniach i.. wystawił negatywa. Bo tak. Co zrobi support Allegro? Odpowie, że komentarz jest decyzją Kupującego – i tyle. Nie ważne, że masz 5.000 pozytywów, wielotysięczne obroty.. Allegro nie unieważni tego komentarza nawet jeśli podeślesz maile z nagłówkami, w których Kupujący jawnie śmieje Ci się w twarz. A Twoja marka właśnie została podkopana.

Zwroty prowizji:
W przypadku nie zapłacenia przez Kupującego za towar, można się ubiegać o zwrot prowizji. Sprzedający dostaje potrąconą przez Allegro kasę za sprzedany towar, Kupujący dostaje upomnienie. 3 takie upomnienia dla Kupującego skutkują zawieszeniem jego konta. Co robią Kupujący, gdy dostaną informację z przypomnieniem o płatności? Wystawiają komentarz pozytywny. Dla Allegro transakcja zakończyła się poprawnie i nie ma możliwości ubiegać się o zwrot prowizji. Support Allegro doradza, żeby porozumieć się z Kupującym i w momencie wyrażenia przez niego zgody – będzie można wystąpić o zwrot prowizji. Pokażcie mi palcem Kupującego, który na to pójdzie. Sprzedający zostaje z towarem i pobraną prowizją za sprzedaż.

Drodzy Sprzedający na Allegro: dziękuję za Waszą ciężką pracę, którą wykonujecie, abym ja, kupujący był zadowolony. Wiem o tym wszystkim bo sam sprzedawałem za Allegro. Sam użerałem się z kupującymi i wiem jak ludzie potrafią być upierdliwi, złośliwi i aroganccy. Na 100 normalnych kupujących zawsze znajdzie się jeden, który wstał dziś prawą ręką i rozładować złe emocje postanowił na zakupach on-line.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.