SONY TC-WR735S – wymiana pasków

SONY TC-WR735S - stelaż z silnikami oraz paski napędowe

Jakiś czas temu zanabyłem za niewielkie pieniądze segmentowy magnetofon dwukasetowy. Na pierwszy rzut oka brzmi śmiesznie, prawda? Kto dziś by chciał „kaseciaka”? To nie taki zwykły kaseciak, lecz górna półka sprzętu z lat ’90. SONY TC-WR735S (stereo cassette deck).

SONY TC-WR735S
SONY TC-WR735S

Mamy tu nie tylko system redukcji szumów DOLBY B i C, ale również DOLBY S oraz system regulacji prądu podkładu XH PRO. Po 2 silniki na każdą z kieszeni. Pamiętacie, jak pojawiły się magnetofony z auto reverse? Niezwykła wygoda! Po zakończeniu odsłuchiwania jednej strony kasety nie trzeba było podchodzić do magnetofonu i odwracać taśmy. Młodzież nie wie i już zapewne nigdy nie dowie się co to za uczucie :) Sam pamiętam, jak z namaszczeniem przeglądałem katalogi (sic!) w których widniały zdjęcia takiego sprzętu. Stare czasy :)

Stare i rozciągnięte były również paski napędowe w moim decku. Poszukałem nieco i popytałem sprzedających allegrowiczów o paski dokładnie do tego modelu. W technikum naprawiałem podobne sprzęty, więc dlaczego nie miało by się udać teraz? Za 4 gumki zapłaciłem 25 PLN z przesyłką. Czas więc zająć się wymianą. Odkręciłem 4 śruby górnej pokrywy.

SONY TC-WR735S - zdjęta górna pokrywa - widok z przodu
SONY TC-WR735S – zdjęta górna pokrywa – widok z przodu
SONY TC-WR735S - zdjęta górna pokrywa - widok z tyłu
SONY TC-WR735S – zdjęta górna pokrywa – widok z tyłu

Dość szybko uporałem się z odłączeniem przedniego panelu (3 śrubki oraz kilka taśm do odpięcia). Robienie takich zdjęć jest dobrą praktyką, bo łatwo potem sprzęt poskładać. Odkręciłem 2 śruby mocujące stelaż z silnikami.

SONY TC-WR735S - stelaż z silnikami oraz paski napędowe
SONY TC-WR735S – stelaż z silnikami oraz paski napędowe

Widać tu również ułożenie pasków napędowych. Porównałem stary i nowy pasek. Różnica jest spora.

SONY TC-WR735S - stary i nowy pasek napędowy
SONY TC-WR735S – stary i nowy pasek napędowy

Krótszy pasek (stary) również różnił się długością od nowego. Wymiana była potrzebna, bo deck nie chciał już kręcić kasetami.

SONY TC-WR735S - widok kół napędzających rolki
SONY TC-WR735S – widok kół napędzających rolki

Jak widać, koła napędzające rolki są dość spore.

SONY TC-WR735S - stelaż silników
SONY TC-WR735S – stelaż silników

Założyłem pasek na koła napędowe rolek. Ciekawym zajęciem było zakładaie pasków tak, aby całość napędu działała. Całość prac nie przekroczyła 30 minut czasu, który świetnie poprawił mi humor. Deck działa bez zarzutów :)

4 thoughts on “SONY TC-WR735S – wymiana pasków

  1. Szkoda, że nie podajesz wymiarów pasków. Jak rozebrać mechanizm i go zlozyc to wiemy ale wymiarów pasków się z instrucji serwsowej nawet nie dowiemy a oryginalne na podstawie numeru katalogowego sa cholernie drogie, zatem potrzebujemy zamienników, i tu pytanie o wymiary, szczególnie obwód

  2. Nie znałem wymiarów pasków. Pomęczyłem trochę sprzedających podając model decka. Fakt, można było podać długość – było by innym łatwiej :( Nie pomyślałem o tym.

  3. Wymieniłem paski, poskładałem i teraz w obu kieszeniach nie chce mi kręcić play po reversie w drugą stronę,, w jedną kreci odtwarza jest ok, dam autorevers – głowica przeskakuje a nie ciągnie rolka, co sknociłem ???

  4. Sprawdziłbym czy:
    – paski są założone poprawnie; ja robię zdjęcia zanim zdejmę i wówczas wiem jak je później poprawnie założyć.
    – paski nie są za luźne
    – części mechanizmu są przesmarowane; być może stawiają zbyt duży opór i pasek się ślizga.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.