kropka eu

w jednym z poprzednich wpisów pokazałem niektóre cechy charakteryzujące domenę .pl, dziś domeny .eu

Trochę historii:
– uchwalenie domeny .eu – zaaprobowanie jej przez Radę Europejską podczas spotkania w Lizbonie dnia 23 i 24 marca 2000 r.
– wybór odpowiedniego Registry (22 maja 2003 r. – swoisty przetarg wygrywa Belgijski EURid)
– przygotowania; firmy starające się o możliwość zostania Registrarem domen .eu muszą spełnić odpowiednie wymagania techniczne (oprogramowanie do obsługi domen .eu zgodne ze specyfikacją EURid)
– SunRise (3 etapy)
– – rejestracja nazw znaków towarowych, nazw firm, nazw handlowych i znaków identyfikujacych firmę, itd..
– Land Rush (7 kwietnia 2006)
– rejestracje domen po niedudanej próbie udowodnienia praw w okresie SunRise

trochę szerzej o..
7 grudnia 2005 r. rozpoczął się czteromiesięczny okres rejestracji „sunrise period”, gdzie pierwszeństwo do nazw domen mieli właściciele zastrzeżonych znaków towarowych oraz nazw w odniesieniu do pojęć geograficznych lub geopolitycznych. Każdy ubiegający się o daną domenę musiał przedstawić odpowiednie dokumenty zaświadczające o prawie do danej nazwy. Wnioski były rozpatrywane zgodnie z kolejnością zgłoszeń, a procedura ta wymagała dodatkowych opłat.
Dopiero cztery miesiące później EURid uruchomił możliwość ogólnej rejestracji dla wszystkich chętnych. Rozpoczęła się rywalizacja między firmami rejestracyjnymi walczącymi o zdobycie dla swoich klientów wybranych przez nich domen. Obowiązywała zasada „kto pierwszy ten lepszy” i w sytuacji spornej opartej o zasady dotyczące arbitrażu mięliśmy możliwość dochodzenia swoich praw przez dostawcę usług ADR wyznaczonego przez EURid.

Technikalia:
rejestracja: brak okresu prerejestracji, jak dla .pl;
zmiana DNS: max 10 DNS, serwery przypisywane domenie .eu nie są weryfikowane, można podać nieistniejące hosty;
zmiana właściciela: płatna, koszt równy jest opłacie za odnowienie domeny;
zmiana operatora: również płatna, dotychczasowy operator domeny nie bierze udziału w procedurze;
wygasanie: ważność domeny trwa do ostatniego dnia miesiąca, w którym domena została zarejestrowana, w kolejnym roku kalendarzowym.
komunikacja z EURid: specjalna implementacja protokołu EPP;
przeładowanie serwerów DNS w EURID: 6:00, 10:00, 13:30, 17:00, 23:00.

Ciekawostki:

Podczas transferu nazwa właściciela NIE MOŻE ulec zmianie. W przypadku transferu domeny należącej do firmy może jedynie ulec zmiana imienia/nazwiska reprezentanta.

Podczas transferu domeny Eurid weryfikuje czy dane klienta u starego rejestratora zgadzają się z danymi u nowego. Nie można transferować na inne dane niż u starego rejestratora.

Podsumowując:
Z ekonomicznego punktu widzenia domena .eu to strzał w dziesiątkę w postaci zrobienia dziury popytowej oraz jej zapełnienia. W okresie SunRise firmy wydawały nawet po kilkaset (!) tysięcy pln (netto) na wnioski mające udowodnić prawo do posiadania takiej czy innej nazwy opatrzonej końcówką .eu

Co mamy teraz ? Z technicznego punktu widzenia (domenę) TLD jak każda inna.

UPDATE[2007-08-09 12:06:07]
Po wygaśnięciu domenę .eu obowiązuje 40 dniowy okres kwarantanny. W tym czasie można reaktywować domenę. Koszt reaktywacji to zwykle podwójna opłata rejestracji domeny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.