kropka pl

Dla wielu ludzi Świat zaczyna się właśnie tutaj. Domeny internetowe to zarezerwowane i unikalne nazwy w Sieci. Stanowią identyfikator pod którego sztandarem możemy uruchomić własną stronę www czy pocztę.

I tu kończy się wiedza większości z nas. Moim zamiarem jest przedstawienie zjawiska domeny (nie tylko .pl, ale to później) z czysto technicznej perspektywy. Wybrałem model chronologiczny, zobrazuję czas życia domeny.

Rejestracja domeny odbywa się poprzez stronę www, możemy jej dokonać w NASK lub u partnera, z którym NASK podpisał stosowne porozumienie dotyczące rejestracji i utrzymywania nazw domen internetowych. Lista Partnerów NASK znajduje się tu.

Podczas wyboru podmiotu obsługującego domenę będziemy brali pod uwagę cenę za rejestrację (i odnowienie !) domeny, oraz możliwości panelu zarządzania domeną (np. zmiana IP dla serwera DNS znajdującego się w domenie) jak i usługi dodatkowe, np.: darmowe konto e-mail.

O ile cena rejestracji domeny jest zazwyczaj kusząco niska (nie dotyczy NASK – 200 pln za rejestrację/odnowienie) to po zakończonym rocznym okresie abonamentowym trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 100 pln (brutto).

Po rezerwacji domeny .pl jest ona blokowana na okres 14 dni (prerejestracja domeny), co daje nam czas na opłatę rejestracji. Po upływie tego czasu, jeśli domena nie została opłacona zostaje ona zwolniona i powraca do puli wolnych do zarejestrowania. Okres powrotu domeny po zakończonym preregistry trwa od 1 do 7 dni i jest to okres wybierany losowo. Taka procedura ma na celu zapobieżenie sytuacji, w której osoba będzie umyślnie blokować domenę nie pozwalając tym samym na rejestrację nazwy komuś, komu na prawdę na tym zależy. Ktoś tu powie: domeny zwalniane są zazwyczaj o godzinie 12, więc można by napisać skrypt, który.. Zdażają się i takie sytuacje – tu interweniuje zazwyczaj Registrar (Partner NASK) na wniosek zainteresowanego.

Opłacenie domeny powoduje jej rejestrację. Okres abonamentowy może wynosić od roku do 10 lat. W tym czasie cieszymy się własną nazwą w Internecie.

Jeśli z jakichś powodów przyjdzie nam ochota na zmianę operatora domeny (nie mylić z dostawcą usług hostingowych !) należy od obecnego operatora uzyskać kod authinfo i z tym kodem udać się do przyszłego Registrara domeny. Cała operacja nie powinna trwać dłużej niż 24h.

Załóżmy, że domena, którą wykupiliśmy sobie ma być zaparkowana na DNS z nazwą tejże domeny, czyli:

moja-super-firma.pl

będzie zaparkowana na:

ns1.moja-super-firma.pl [1.2.3.4]

ns2.moja-super-firma.pl [4.3.2.1]

podane w nawiasach kwadrarowych wartości mają sugerować numery IP jakie są przypisane odpowiednim hostom.

Przy tego typu operacjach tworzony jest w bazie NASK wpis zawierający adres DNS oraz jego numer IP.

Oznacza to, że jeśli na powyższych DNS zaparkujemy domenę jakas-domena.pl i zajdzie potrzeba zmiany IP dla pierwszego z serwerów nazw, to zmiana dokonana przez właściciela moja-super-firma.pl (za pośrednictwem Registrara, a więc skutkująca w bazie NASK) będzie obligować dla wszystich domen, które korzystają z DNS ns1.moja-super-firma.pl.

Zmiana DNS domeny związana jest często z pewnym przestojem usług www, poczty i innych związanych z tą nazwą. Tej operacji dokonujemy, jeśli zmieniamy operatora usług hostingowych (zmieniamy serwer) i nie należy mówić tu o transferze domeny (była by to zmiana Registrara). Do zmiany DNS nie jest potrzebny kod authinfo. Ważne, aby nowe serwery DNS (wymagane są minimum 2, max: 10) były odpowiednio dla domeny przygotowane. Przez owo przygotowanie należy rozumieć wpisanie dla nazwy domeny poprawnego rekordu SOA w nowym serwerze DNS.

Przyjmuje się, że okres rozgłaszania zmian w Świecie może trwać do 30 godzin – jest to czas orientacyjny. Rzeczą zasadniczą jest w takich przypadkach długość wygasania strefy DNS (zależny od obecnego administratora serwera) jak i okres rozgłaszania zmian w Świecie, o którym decyduje NASK. Są to tzw. przeładowania całościowe (związane z tworzeniem m.in. nowych stref) oraz updaty dynamiczne (obejmujące wyłacznie strefy, w których nastąpiły zmiany).

Te pierwsze mają miejsce trzy razy dziennie:
Pon. – Pt. ok. 9:00, 13:00, 17:00
Sob. – Niedz. ok. 10:00, 17:00

Dynamiczne updaty:
Pon. – Pt.: ok. 4:00, 9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00, 20:00, 24:00
Sob. – Niedz.: ok. 4:00, 12:00, 20:00, 24:00

Aby zmiana DNS została niezauważona (lub skrócona do minimum) można dopisywać w serwerach DNS np.: podwójne rekordy A, co spowoduje odwołania (nie jednoczesne) do obu maszyn wpisanych w DNS. Podobnych przykładów oraz ich rozwinięć jest kilka.

Podczas okresu życia domeny może być ona wielokrotnie przenoszona pomiędzy Registrarów, może zmieniać operatorów hostingu, jak również właścicieli – są to normalne operacje.

Schyłek życia domeny rozpoczyna się z chwilą nie przedłużenia jej okresu abonamentowego (Registrar nie otrzymał wpłaty). Po upływie okresu abonamentowego domena automatycznie przechodzi w stan zawieszenia, który trwa 30 dni. Nazwa nie jest rozwiązywana przez DNS, nie mamy strony www, ani poczty. Można powiedzieć – domena nie działa :)

W tym czasie właściciel domeny ma możliwość jej opłacenia, co spowoduje przywrócenie normalnego stanu pracy usług. Jeśli tego nie zrobi – nazwa wróci do puli wolnych i będzie mogła zostać ponownie zarejestrowana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.